Gözden Düşen Mobil Özellikler

eski telefonlar

Telefon dünyasında teknolojik gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Bir dönem büyük bir heyecanla karşılanan mobil özelliklerin günümüzde hiçbir kıymeti kalmadı. Çünkü gün geçtikçe beklentiler yükseliyor ve telefonda kullanılan özellikler de bu beklentileri zamanla karşılayamıyor.

Peki, bir dönem çok popüler olmasına ve telefonun fiyatının dahi ikiye katlanmasına neden olan ancak günümüzde hiçbir kıymeti kalmamış mobil özellikleri merak ediyor musunuz?

Kızılötesi ile Donatılmış Bir Telefon!

Fotoğraftan videoya kadar pek çok verinin gönderilmesini sağlayan kızılötesi günümüzde yerini çok daha pratik uygulamalara bıraktı. Oysa bir zamanla kızılötesi bulunan bir telefon piyasanın en teknolojik cihazı sayılıyordu. İlginç olan ise şu; günümüzde halen bazı telefon modellerinde bu özellik mevcut… Ancak telefonun kullanıcılarının dahi bundan haberi yok!

mobile-file-sharing[1]

Bluetooth Olmazsa Olmazlardandı!

Bluetooth özelliği telefonlara ilk kazandırıldığı dönemde büyük bir heyecan uyandırmıştı. Çünkü herhangi bir bağlantı kablosuna gerek kalmaksızın verilerin aktarılabilmesini sağlıyordu ve bu büyük bir yenilik anlamını taşıyordu. Bu özelliği ilk barındıran cihazlar Samsung E 250 modeli ve Nokia 6600 tasarımları olmuştu. Halen mobil cihazlarda bu özellik var. Her ne kadar kullanılmıyor olsa da…

buetooth[1]

SMS İnternete Yenik Düştü!

Günümüzde SMS halen kullanılıyor. Ancak internet paketlerinin bittiği noktada, geçici bir çözüm olarak mobil cihazlarda mevcudiyetini koruduğu da aşikar! Sanal ağa yenik düşen özelliklerden biri olan SMS bir dönem telefonların en çok kullanılan özellikleri arasında başı çekiyordu.

stop-texting-app-for-phones[1]

Yıldızı Hiç Parlamayan MMS!

Büyük çalışmalar neticesinde elde edilen bir uygulama olan MMS aslında hiçbir dönem yoğun kullanılamadı. Bir anlamda yıldızının hiç parlamadığını söylemek de mümkün. Çünkü MMS gönderimi pahalıydı ve bluetooth özelliği de aynı işlevi karşılıyordu. Bu yüzden mobil kullanıcılar tercihini ücretsiz olan bluetooth ile veri gönderiminden yana yaptı.

iphone_3gs_mms[1]

Oyunu İçin Satın Alınan Telefonlar!

Dört bir yanınızın oyunlarla sarılmadığı dönemlerde telefonların kendi oyunları oldukça popülerdi. Yılan oyunu ile başlayan bu furya yeni oyunların telefonlara eklenmesiyle daha da perçinlendi. Hatta oyunu nedeniyle satın alınan telefonlar dahi oluyordu. Impact, FreeKick gibi oyunların bir telefonun tercih edilme sebebi olmasının üzerinden aslında çok uzun bir zaman dilimi geçmedi!

snake[1]

Çözünürlük Fukarası MP3 Müzikler!

Tek bir tıkla aradığınız her türlü müziği yanınızda canlı olarak seslendiriliyor gibi dinleyemediğiniz o günlerde düşük çözünürlüğü ile tam bir çözünürlük fukarası olan mp3’ler vardı. Ancak buna karşın mp3 özelliği yüzlerce telefon modelinin lokomotif özelliği olmayı başarmıştı.

music-phone[1]

3556 kez okundu

YORUM YAZIN